Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła biurom projektowym analizę poprowadzenia trasy Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW) po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 50.
We wtorek 15 kwietnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że minister infrastruktury, Dariusz Klimczak, podpisał Program Inwestycji na przeprowadzenie prac przygotowawczych dla pozostałej, północno-wschodniej części Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW). Oznacza to, iż GDDKiA ma przyznane finansowanie i może rozpocząć przygotowanie dokumentów do ogłoszenia przetargu.
Przed ogłoszeniem postępowania na prace przygotowawcze GDDKiA planuje zebrać wstępne stanowiska przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z obszaru objętego pracami projektowymi. Jak czytamy w komunikacie, zebrane informacje zostaną poddane analizie i w miarę możliwości zostaną uwzględnione w założeniach do przetargu.
Następnie ogłoszone zostanie postępowanie na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). Zadaniem projektanta będzie przeanalizowanie możliwych wariantów przebiegu nowej trasy, w tym poprowadzenia jej w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 50. Konsekwencją prac będzie wskazanie przebiegu trasy, najkorzystniejszego pod kątem społecznym, środowiskowym i ekonomicznym, która połączy się z przygotowywaną zachodnią częścią OAW i od wschodu ominie Warszawę. Punktem początkowym i końcowym tej części OAW będzie S7 na północ i południe od stolicy. Ogłoszenie przetargu na prace przygotowawcze GDDKiA planuje jeszcze w tym roku.
Cztery warianty przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej
Jednocześnie GDDKiA kontynuuje prace związane z wariantowym poprowadzeniem dwóch fragmentów zachodniej części OAW. Prace te obejmują opracowanie STEŚ dla odcinka od drogi ekspresowej S7 na północ od Warszawy, przez połączenie z planowaną drogą ekspresową S10 w rejonie Nacpolska i dalej do autostrady A2 i drogi ekspresowej S8, a następnie do drogi ekspresowej S7 na południe od Warszawy.
"W związku z dużym zainteresowaniem społecznym dotyczącym szczegółów projektu OAW i otrzymaniem wielu wniosków oraz opinii, gdzie jedną z propozycji jest poprowadzenie trasy po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 50, zleciliśmy biurom projektowym przeprowadzenie takiej analizy (...) Biura projektowe przesłały do samorządów arkusze z zaznaczonym wstępnie wariantem nr 4, z prośbą o przekazanie informacji dotyczących samorządowych dróg publicznych oraz dróg niepublicznych w rejonie przygotowywanej OAW. Ta informacja posłuży projektantom do pozyskania stanu faktycznego dróg istniejących, w szczególności rozróżnienia pomiędzy drogami publicznymi i wewnętrznymi. Materiał ten ma charakter wyłącznie roboczy. Wynika z kolejnego etapu prowadzonych prac projektowych związanych z opracowaniem STEŚ" - czytamy w komunikacie.
Trzy warianty po nowym śladzie, jeden po DK50
GDDKiA podkreśla, że nadal trwają prace projektowe związane z opracowywaniem wszystkich czterech wariantów przebiegu OAW.
Spośród projektowanych obecnie wariantów OAW, trzy są poprowadzone po nowym śladzie, a założeniem czwartego wariantu jest jak największe wykorzystanie istniejącej drogi krajowej nr 50.
W drugiej połowie tego roku drogowcy będą zbierać opinie i stanowiska samorządów, organizacji i instytucji. Odbędą się też spotkania w każdej gminie, przez którą przebiegają warianty, aby przedstawić proponowane rozwiązania i zebrać opinie zainteresowanych.
Tomek
16 kwietnia 2025, 17:28
Proponuję drugą nitke 50 siatki z lewej strony w Przęsławicaqch w str, Grojca , kolega będzie miał bliżej do pracy.
Takaona
17 kwietnia 2025, 06:29
Czy Grójec to jest jeszcze miejsce do życia? Niech jeszcze dołożą trasę 50 przez starą nitkę do tego pociąg szybkich prędkości przecinający od zachodu Grójec. I to ktoś nazywa rozwojem. Grójec jest zakorkowany. Zanieczyszczony , spryskany chemią sądowniczą w oparach smogu komunikacyjnego i z kominów ( sensor na ratuszu jest zawsze zielony).
W komentarzach
18 kwietnia 2025, 11:16
Tumanów nie brakuje
Takaona
19 kwietnia 2025, 12:21
Zgadzam się z Tobą. Krótkowzroczni niestety będą nam ubliżać wyzywając od tumanów. Dopiero jak przyjdą problemy zdrowotne to będą się zastanawiać dlaczego? Ot dlatego, że to są to koszty tego „rozwoju”.
Ddk
19 kwietnia 2025, 06:43
Z Grójca i części powiatu grójeckiego nie zostanie już kompletnie nic,zniszczą lasy, wielokrotnie zabudowania,przesiedla ludzi którzy mieszkają tu od dziecka, zlikwidują część sadow . Będzie jedna wielka porażka ,do tego ekrany które rozdzielą miejscowości.Smutne tyle zachodu aby zrobić szybsza drogę na której później umieszczą odcinkowe pomiary prędkości. Jestem ciekaw jak ma przebiegać trasa po starej nitce 50 jak przebudują lub ominą Grójec i okoliczne miejscowości. Nie czeka nas nic dobrego. Chociaż w sumie ekrany akustyczne nie będą potrzebne skoro mamy jeździć wyłącznie elektrykami....
Zuraw_krzysiek
20 kwietnia 2025, 23:07
Wszyscy no może nie wszyscy a przeważająca większość chce CPK ale drogi to już niech budują najlepiej u sąsiada za miedzą. Jakie to polskie...
Re Zuraw_krzysiek
22 kwietnia 2025, 17:30
Wszyscy, no może nie wszyscy a przeważająca większość chce połączenia kolejowego Grójec-Warszawa np. po śladzie wąskotorówki.