Funkcjonariusze Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy RP cudzoziemcom oraz ułatwiania im nielegalnego pobytu na terytorium naszego kraju, czerpiąc z tego korzyści majątkowe. W sprawie zatrzymano trzy osoby, w tym urzędników jednego z powiatowych urzędów pracy w województwie mazowieckim. Wobec dwojga z nich, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Grójcu.
Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o urzędników, w tym dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu.
Jak napisano w komunikacie prasowym, zatrzymania były efektem wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy operacyjno-śledczych z Placówki Straży Granicznej w Radomiu Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie.
Grupa przestępcza funkcjonująca w strukturach Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu
Na trop grupy przestępczej, funkcjonującej w strukturach Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu, funkcjonariusze wpadli po rozbiciu w maju 2024 roku innej zorganizowanej grupy działającej w tej samej instytucji i zatrzymaniu 10 osób, między innymi pracownicy tego urzędu, która do dziś pozostaje w areszcie.
Tym razem, akcja funkcjonariuszy Straży Granicznej pozwoliła zatrzymać trzy osoby, w tym dwóch wysoko postawionych urzędników państwowych. Podejrzanym zarzuca się przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w związku z procedurą wydawania zaświadczeń o wpisie do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej i tym samym umożliwienie nielegalnego przekroczenia granicy RP cudzoziemcom z krajów wysokiego ryzyka migracyjnego, na podstawie dostarczonych dokumentów wymaganych do uzyskania polskiej wizy, a także poświadczania nieprawdy co do zamiaru zatrudnienia cudzoziemca na terenie Polski i tym samym - działania na szkodę interesu publicznego.
Wykorzystywali dane personalne legalnych pracodawców i tzw. słupów
Materiał dowodowy zabezpieczony podczas śledztwa oraz ustalenia funkcjonariuszy pozwalają stwierdzić, że dzięki przestępczej działalności grupy trwającej od 2018 do 2024 roku, blisko 12 500 cudzoziemców z Azji Centralnej, Afryki, Dalekiego Wschodu i Ukrainy uzyskało dokumenty uzupełniające niezbędne do wnioskowania o wizę, a po jej uzyskaniu nabycia prawa do nielegalnego wjazdu do Polski i tym samym do innych krajów strefy Schengen. Członkowie grupy wykorzystywali dane personalne zarówno legalnych pracodawców, jak i tzw. słupów, z których tworzyli fikcyjnych pracodawców i na ich dane składali fałszywe wnioski o wydanie zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.
Zabezpieczono 117 tys. zł i 3 pojazdy
Podczas przeszukań lokali zajmowanych przez zatrzymane osoby oraz powiatowego urzędu pracy, funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli nośniki danych, dokumenty mogące stanowić dowód w sprawie. W trakcie czynności funkcjonariusze zabezpieczyli również pieniądze w kwocie ponad 117 tys. złotych, a także 3 pojazdy.
W Prokuraturze Rejonowej w Grójcu zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy RP, tj. o czyny z art. 258 § 1 kk. oraz z art. 231 § 2 kk. w zb. z art. 264 § 3 kk. w zb. z art. 271 § 3 kk. w zw. z art. 11 § 2 kk. i art. 12 § 1 kk. w zw. z art. 65 § 1 kk. Decyzją sądu wobec dwóch zatrzymanych osób (urzędników) został zastosowany izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Galowy
8 kwietnia 2025, 15:13
Teraz polecą głowy!!!
Anonim
8 kwietnia 2025, 15:30
Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.
Bridge
8 kwietnia 2025, 16:02
czemu nikt nie pisze że to ludzie z nadania PO i PSL?
Wiza+
8 kwietnia 2025, 08:44
Wreszcie wiadomo do czego był potrzebny Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu. Pani Dyrektor już w celi.
Sąsiad
8 kwietnia 2025, 09:32
Wreszcie rodzeństwo się doigrało.
Nick
8 kwietnia 2025, 10:38
Dają tym ludziom nowy świat ,,,a administracja kraju jest tak ciężka że szukali łatwych rozwiązań...
Jan
8 kwietnia 2025, 19:10
W powiecie grójeckim drugą kadencję rządzi PSL więc nie piszcie że Grójec jest pisowski
. To już dawno historia.
Zapalnik
8 kwietnia 2025, 19:13
Sprawa jest rozwojowa!
beti
8 kwietnia 2025, 21:00
Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.
Tom
8 kwietnia 2025, 17:52
To PiS tym tak pozwoli?
Jan
8 kwietnia 2025, 18:40
Oczekujemy na stanowisko w tej sprawie pana starosty!
Myślący logicznie
8 kwietnia 2025, 18:50
Nie wiem z jakiego nadania są Ci ludzie, ale cały proceder "Wawrzyka" z prawie 300-stoma tysiącami wydanych nielegalnie wiz odbywał się w latach rządów PiS-u.
beti
8 kwietnia 2025, 18:56
do Bridge:
a dlaczego ktoś ma pisać "że to ludzie z nadania PO i PSL" ? przecież Grójec to PiS-owska gmina, proceder wywodzi się z afer PiS. Pewnie Potęga Umysłu M.Tuski to nadzorował.
Johny
9 kwietnia 2025, 13:08
Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.
Halina
9 kwietnia 2025, 14:31
A udowodniono na komisji zaledwie 300 sztuk.
300k to bajki.
Czytelnik
9 kwietnia 2025, 08:22
Po wyborach, oczywiście zależy kto wygra, Dopiero będziecie mieli wesoło.Z domu będziecie się bali wyjść.A urząd pracy będzie jak kiedyś,kolejki bezrobotnych.Zaczynamy się cofać w rozwoju.
Mocno jestem ciekawy co z tym zrobi Grójecka prokuratura i sąd.
Gość
14 kwietnia 2025, 10:38
Czy za urząd pracy odpowiada starosta?