Abp Adrian Galbas wręczył dekrety nowym proboszczom i administratorom parafii, którzy zastąpią kapłanów odchodzących na emeryturę. Księża obejmujący parafię po raz pierwszy rozpoczną posługę jako administratorzy – przez rok, z pełnią uprawnień przysługujących proboszczowi. Przygotowaliśmy listę zmian dotyczących trzech dekanatów: grójeckiego, mogielnickiego i wareckiego.
Arcybiskup Galbas podkreślił, że księża zostają posłani do parafii, które „są parafiami konkretnych ludzi, oni tam mieszkają, oni tą parafię budują i tworzą jakąś kulturę”. – Przychodzicie tam na jakiś czas. Krótszy, dłuższy, ale nie można od razu się poczuć właścicielem tej parafii, ustalaczem wszystkich spraw – mówił metropolita warszawski. I zachęcił księży, aby najpierw „poznać, czym ta parafia żyje, jaka jest jej historia, jakie są jej tradycje”. – Nie można tam wszystkiego teraz robić pod siebie, bo ja wiem najlepiej. Pierwszym zmysłem, jaki jest potrzebny w tej posłudze, to jest zmysł słuchu: posłuchać, przypatrzeć się, zobaczyć – mówił.
Cytując papieża Benedykta XVI metropolita warszawski powiedział, że „jednym z najważniejszych punktów ewangelizacji jest kancelaria” i ważne, jak ludzie zostaną wtedy przyjęci, „czy spotkają człowieka, czy urzędnika”. – Ta elegancja w posłudze, takie wyrozumienie, jest bardzo ważne i bardzo wam to kładę na serce – mówił.
– Także nas prosi Pan Jezus, byśmy rozumieli, że ta posługa spotka się także z trudem – podkreślił. I dodał, że „czasem będzie rzeczywiście trzeba się poczuć jak owca między wilkiem”. – Trzeba się też z tym liczyć, że to jest posługa, która będzie się wiązała także z bólem, trudem, z jakąś postacią wyrzeczenia – mówił.
Arcybiskup Adrian Galbas: mam budować Kościół, a nie budować tam swoją kapliczkę
Abp Galbas prosił księży, aby szanowali swoich wikarych i rezydentów oraz proboszczów przechodzących na emeryturę, którzy pozostaną w parafiach, a którzy często poświęcili wiele lat na budowanie tej wspólnoty. Następnie podkreślił, że parafia to ludzie świeccy, którzy są członkami rady parafialnej czy ekonomicznej, ale mają też swoje pomysły i oczekiwania, „którzy chcą też proboszcza wspierać w dźwiganiu ciężarów parafii”. – Na nich patrzcie, jak nam podmioty, nie przedmioty, jak ja coś robię dla tych ludzi, ale też coś z tym ludzi. To bardzo ważne – zaznaczył abp Galbas.
– Za chwilę złożycie wyznanie wiary księża proboszczowie. Chciałbym, żeby wszyscy rozumieli to, że wyznanie wiary oznacza, że mam budować Kościół, a nie budować tam swoją kapliczkę. Nie chodzi o to, żeby teraz mieć jakąś swoją własną wizję. Parafia jest częścią Kościoła, jest częścią też Kościoła lokalnego, w którym obowiązują zasady, konkretne prawo – mówił. I dodał: „To jest jedna nasza wspólnota”. – Dbajcie o to, aby „budować Kościół w Kościele, a nie kapliczkę dedykowaną sobie samemu – mówił.
Księża, którym po raz pierwszy zostają powierzone wspólnoty parafialne będą przez rok administratorami, ale z wszystkimi prawami przysługującymi urzędowi proboszcza. – To nie jest w żadnym razie brak zaufania. Tylko jest to po to, żebyśmy mogli obustronnie rozeznać, czy to jest rzeczywiście to, czy to jest powołanie w powołaniu, a więc czy widzisz, że to nie został ci na ciężar ponad woje siły. Także, by mógł to zobaczyć biskup. I spodziewam się, że wszyscy za rok zostaną mianowani proboszczami tej parafii, chociaż zarząd administracyjny, ekonomiczny i ten przede wszystkim dotyczący troski o duszę macie od momentu, który jest ustawiony w dekrecie w sposób pełnoprawny – wyjaśnił abp Galbas.
Księża przechodzący na emeryturę
Ks. kanonik dr Wiesław Bąkowski – dotychczasowy proboszcz Ofiarowania NMP w Ostrołęce nad Pilicą, w dekanacie wareckim.
Ks. kanonik Henryk Prażnowski – dotychczasowy proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Michałowicach, w dekanacie mogielnickim, przechodzi na emeryturę.
Ks. kanonik Henryk Rogala – dotychczasowy proboszcz parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Drwalewie, w dekanacie grójeckim, przechodzi na emeryturę.
Zmiany proboszczowskie
Ks. Piotr Jaworski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, w dekanacie wareckim, mianowany administratorem parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi, w tym samym dekanacie.
Ks. Artur Patrejko – dotychczasowy wikariusz parafii MB Królowej Świata w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany administratorem parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Drwalewie, w dekanacie grójeckim.
Ks. Paweł Placek – dotychczasowy wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Goszczynie, w dekanacie mogielnickim, mianowany administratorem parafii św. Stefana Króla Wyznawcy w Warszawie, w dekanacie mokotowskim.
Ks. Waldemar Rybicki – dotychczasowy wikariusz parafii MB Królowej Świata w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany administratorem parafii Ofiarowania NMP w Ostrołęce nad Pilicą, w dekanacie wareckim.
Ks. Jarosław Sawicki – dotychczasowy wikariusz parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany administratorem parafii Wszystkich Świętych w Michałowicach, w dekanacie mogielnickim.
Ks. Artur Ściana – dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zbroszy Dużej, w dekanacie wareckim, mianowany proboszczem parafii Świętej Trójcy w Konarach, w tym samym dekanacie.
Ks. Marek Michalczyk – dotychczasowy wikariusz parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany administratorem parafii św. Jana Chrzciciela w Zbroszy Dużej, w dekanacie wareckim.
Źródło: archwwa.pl
Zaqws
6 czerwca 2025, 07:32
Zgadzam się. Szkoda, że głównie przez urojenia jednej wsi musimy pożegnać ks. Artura.
Parafianin
6 czerwca 2025, 05:10
Zbrosza dostała dobrego księdza Artura to nie umiała go uszanować. Teraz przyjdzie nowy i wątpię żeby był taki ugodowy jak ks. Artur.
Ludzka głupota nie ma granic
Krystyna Sz
7 czerwca 2025, 08:22
Dokładnie. Prałat już powinien zejść ze sceny w chwale, czas już od na zasłużoną emeryturę. Ks Artur jest dobrym gospodarzem. Niestety to nie cala parafia jest przeciwko niemu tylko garstka ludzi.
parafianin
8 czerwca 2025, 00:08
Szerokiej drogi Ks.Arturze.Tylko kościelnego nie zapomnij.
Xxxx
8 czerwca 2025, 07:51
Szkoda tylko że tych paru Idiotow którzy dokuczali ks.Arturowi, nie robili tego wcześniej z księdzem Ryszardem, który był prawdziwą zmorą tej parafii.
Ggggggg
8 czerwca 2025, 08:31
Kilkunastu pupilków księdza prałata powinni pogodzić sie z tym że czasy świetności ich sie juz skończyły, tylko nie rozumiesz czemu nie walczyli z ks. Ryszardem który uprzykszal życie całej parafii. Ksiądz Artur tyle zrobił przez ten rok rzeczy w kościele i wokoło bo wszystko zaniedbane było, I aż sie chciało iść do kościoła, zresztą widać to było po frekwencji.
Loooo
6 czerwca 2025, 22:29
Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.
Zbroszak
8 czerwca 2025, 17:58
Halina zadowolona bo osiągnęła swój cel.
Ta kobieta jest psychiczna.
Parafianin
8 czerwca 2025, 22:27
Taki wspaniały a ciekawe czy schody skończy jak kasę na nie zbierał?Odejść może tylko niech się rozliczy jak powinien. Zaczął to powinien skoczyć i odejść w nie się wypiąć!
Zenon
6 czerwca 2025, 22:54
Ludzie myślą że prałat z powrotem stanie na czele kościoła i będzie rządził tak jak wcześniej to się grubo mylą w Koziegłowach jak odprawiał mszę przy kaplicy to szło mu bardzo kiepsko najwyższy czas odpocząć i dać rządzic młodemu.Lidzie ogarnijcie się i nie rozsiewajcie plotów bo krzywdzicie księdza i ludzi?
Arkadiusz Cz.
12 czerwca 2025, 07:32
Oczywiście że ksiadz prałat nie chce wrócić do rządzenia. Chce tylko godnie i w spokoju żyć w miejscu które stworzył i między ludźmi których kocha. Wiele jednak sytuacji i przekazów z rozmów księdza proboszcza z sołtysami wskazywało na to ze prałata trzeba się pozbyć i umieścić go w domu opieki. Nic wiec dziwnego ze znalazła się grupa osób która stanęła w jego obronie. A pani Halinka, kobieta która całe swoje życie poświęciła tej parafii. Dbała o ogród, kościół i księży stała się przeszkodą do osiągnięcia tego celu i dlatego padła ofiarą hejtu i zniewag ze strony zagorzałych zwolenników księdza Artura. No cóż przecież ze zmiana proboszcza zmienia się tez asysta kościelna dlatego ludzie obecnie rządzący parafią tak walczą by nie stracić swojej pozycji i w niektórych przypadkach przypadających z tego tytułu korzyści.